​ពិធី​នេះ​ត្រូវបាន​រៀបចំ​ឡើង​យ៉ាង​កុះករ​នៅក្នុង​បរិវេណ​វត្ត​ឧទុម្ពរ​កំពង់ត្រាច ភូមិ​កំពង់ត្រាច​ទី​១ ឃុំ​កំពង់ត្រាច​ខាងកើត ដោយ​មាន​ការចូលរួម​ពី​មន្ត្រីរាជការ កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ និង​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​យ៉ាងច្រើន​លើសលប់​។​
១. លទ្ធផល​នៃ​ការចែក​ប័ណ្ណ និង​ការបិទ​ផ្សាយ​ទិន្នន័យ​
​យោងតាម​របាយការណ៍​របស់​មន្ទីរ​រៀបចំ​ដែនដី នគរូបនីយកម្ម សំណង់ និង​សុរិយោដី ខេត្ត​កំពត សកម្មភាព​សំខាន់ៗ​រួមមាន​៖
​ការចែក​ប័ណ្ណកម្មសិទ្ធិ​៖ ប្រគល់ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​មកពី​ភូមិ​ភ្នំ​ដំរី និង​ភូមិ​ព្រែក​ក្រឹស សរុប​ចំនួន ១៤៩ ក្បាលដី (​ស្មើនឹង ១៤២ គ្រួសារ​)​។​
​ការបិទ​ផ្សាយ​ឯកសារ​វិនិច្ឆ័យ​៖ សម្រាប់​ភូមិ​អូរ​ស្លែង ភូមិ​អង្គរជ័យ​ទី​២ និង​ភូមិ​កំពង់ត្រាច​ទី​១ ដែល​មាន​ក្បាល​ដី​សរុប​ចំនួន ៣.៦៧៣ ក្បាលដី (​ស្មើនឹង ២.៣៤៧ គ្រួសារ​) ដើម្បី​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​ផ្ទៀងផ្ទាត់​ទិន្នន័យ​មុន​ចេញ​ប័ណ្ណ​ស្ថាពរ​។​
២. បទបញ្ជា និង​ការព្រមាន​ដល់​មន្ត្រី​មូលដ្ឋាន​
​អ្វី​ដែល​ជា​ចំណុច​សង្កត់ធ្ងន់​បំផុត​នៅក្នុង​ឱកាស​នោះ ឯកឧត្តម​អភិបាលខេត្ត បាន​ថ្លែង​សារ​យ៉ាង​ម៉ឺងម៉ាត់​ក្នុងន័យ​ការពារ​ផលប្រយោជន៍​ប្រជាពលរដ្ឋ ដោយ​បាន​បញ្ជាក់ថា​៖
“​ចំពោះ​លោក​នាយប៉ុស្តិ៍ ឬ​លោក​មេឃុំ​/​ចៅ​សង្កាត់​ណា ដែល​បម្រើ​ប្រជាពលរដ្ឋ​មិនបាន​ល្អ សូម​បងប្អូន​រាយការណ៍​មកកាន់​រដ្ឋបាលខេត្ត ឬ​អាច​អញ្ជើញ​ទៅ​សាលាខេត្ត ដើម្បី​រាយការណ៍​ផ្ទាល់មាត់​តែម្តង​”​។​
​ប្រសាសន៍​នេះ​បាន​បង្ហាញ​ពី​ជំហរ​ច្បាស់លាស់​របស់​រដ្ឋបាល​ខេត្ត ក្នុង​ការលុបបំបាត់​ភាព​អសកម្ម​របស់​មន្ត្រី និង​ការពង្រឹង​សេវា​សាធារណៈ​ឱ្យ​កាន់តែ​មាន​ប្រសិទ្ធភាព និង​ភាពស្និទ្ធស្នាល​ជាមួយ​ប្រជាពលរដ្ឋ​។​